פעילות גופנית לילדים

 

במאמר זה נעסוק בקשר בין ביצוע פעילות גופנית ספורטיבית וילדים.

הנושאים שיידונו הם:

  • חשיבותה של הפעילות הגופנית לילדים בכלל ולילדים מתקשים בפרט.
  • הפעילות הגופנית כמרכיב חשוב בבניית הביטחון העצמי של הילד.
  • הספורט כ"מקפצה" לילדים המתקשים להשתלב בחברה.

פעילות גופנית

פעילות גופנית לילדים ולמבוגרים הופכת חשובה יותר ויותר עם השנים.

כתוצאה מהתפתחות הטכנולוגיה , אנו בני האדם מבצעים פחות ופחות פעולות פיזיות מאומצות. בואו ניקח לדוגמא משחק כדורסל עם חברים במגרש השכונתי. כיום , ניתן לדמות משחק מסוג זה בישיבה במחשב ולשחק שם את משחק הכדורסל. השינוי המשמעותי הוא הישיבה אל מול הפעילות. ישיבה לעומת פעילות אקטיבית אמיתית.

אצל מבוגרים לדוגמא פעולה פשוטה שעשינו בעבר יכולה להיעלם ממש כלא הייתה, למשל שינוי פרטים או בקשה הכרוכה בהליכה / נסיעה לבנק. כיום ניתן לבצע חלק רחב מהפעולות באמצעות המחשב, וזאת על חשבון הפעילות הפיזית שיכולנו לבצע ולא ביצענו (ההליכה לבנק). אם כך, הנוחות הזו בעצם גורמת לנו להישאר יותר בבית, להימצא במצב סטטי ופחות לבצע פעילות אקטיבית יומיומיות.

אצל ילדים הדבר מורגש יותר וחמור יותר, מדוע?

משום שכאשר ילד מתרגל לישיבה ממושכת , שכידוע בד"כ מלווה באכילת חטיפים וכדומה, הוא מגיע למצב שבו הוא מפחית את ההזדמנויות לבצע פעילות גופנית, מתרגל לאורח חיים בישיבה ממושכת לאורך היום ומעלה את הסיכוי להשמנה ולהתנהלות יומיומית פסיבית.

ישיבה בכיתה , ישיבה בבית מול מחשב \ טלוויזיה ואכילה מרובה זהו מתכון ליצירת משקל ולריחוק מחברים אשר כן פעילים גופנית.

לפעילות הגופנית חשיבות רבה גם מבחינה נפשית- חברתית. כאשר ילד מרגיש דחוי מבחינה חברתית הוא עדיין יכול למצוא עצמו ב"מרכז העניינים" כאשר יוצאים לשחק בחצר.

יכול להיות שהוא דחוי חברתית בפעילויות מסוימות ובכדורסל למשל הוא מתבלט מאוד.

ברגע שיקלע את הסל הראשון שלו במשחק הוא כנראה יקבל עידוד ומחמאות מצד קבוצתו.

סיטואציה מסוג זה יכולה לתרום לילד רבות ולספק לו הרגשת חיוניות ותחושת הצלחה. כמו כן רמת הביטחון העצמי שלו עשויה לעלות ובמקרה הטוב לפתוח לו דלת כניסה למעגל חברתי מסוים שעד כה לא היה שייך לו.

דוגמא נוספת, ילד שאוהב ענף מסוים בתחום הספורט אך מתקשה להשתלב בין חבריו בזמן משחק יכול לבקש מהוריו שיערכו לו יום הולדת כדורגל, כדורסל וכדומה. ביום הולדת כזה הוא ה"מלך" , נותנים לו את מירב תשומת הלב בדיוק בתחום בו הוא מתמחה. וכך אנו יוצרים מצב של קירוב בין חבריו אליו , סיפוק רב ותחושת הצלחה גדולה.

 

השאר תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>